• Hakan Tuz İmalatı Cihanbeyli Konya Türkiye; Tuz, Tablet Tuz, Yemeklik Tuz, Gıda Tuzu, Sanayi Tuzu, Deri Tuzu, Arıtma Tuz

Tuz Nedir?

Herkesin sıvı dengesi, kas ve sinir fonksiyonu için tuza ihtiyacı vardır. Ama çok fazla tuz bizim için kötü, duyuyoruz. Peki ne kadar ihtiyacımız var?

İnsan vücudu, içerdiği sodyum miktarını düzenler. Seviyeler çok yüksekse, susayıp içiyoruz ve böbrekler ondan kurtulma sürecini hızlandırıyor.

çok fazla sodyumBağlıydıGüvenilir Kaynakböbrek taşlarına , yüksek tansiyona ve kardiyovasküler hastalıklara.

Çok az sodyum hiponatremiye ve baş dönmesi, kafa karışıklığı, kas seğirmeleri ve nöbet semptomlarına yol açabilir .

Çoğu Amerikalı, işlenmiş, restoran ve hazır gıdaların yüksek alımı nedeniyle çok fazla tuz ve sodyum tüketir. Tuzu kesmek için ne kadar ileri gitmeliyiz?

Tuz olarak bildiğimiz şey aslında sodyum klorürdür. Yüzde 40 sodyum ve geri kalanı klor.

 

Tuz hakkında hızlı gerçekler

 • Vücudun tuza ihtiyacı vardır, ancak çok fazla veya çok azı sorunlara neden olabilir.
 • Sodyum, tuzun yüzde 40'ını oluşturur. Bir gıda etiketinde tuz yerine sodyum yazıyorsa, tuz içeriğinin doğru bir resmi için cevabı 2,5 ile çarpın.
 • Çoğu Amerikalı çok fazla tuz alır ve bunun yüzde 75'i işlenmiş ve paketlenmiş yiyeceklerde saklıdır.
 • Amerikan Kalp Derneği (AHA) , günde maksimum 2.3 gram (g) veya 2.300 miligram (mg) sodyum veya yaklaşık 1 çay kaşığı ve tercihen 1.500 mg'dan fazla olmayan bir sodyum alımını önermektedir .

 

Tuz kelimesi, tuz anlamına gelen Latince "sal" kelimesinden gelir. Bir zamanlar değerli bir emtiaydı ve ticaret için bir para birimi olarak kullanıldı. İngilizce "maaş" kelimesi tuz kelimesinden gelir.

Tuz, uzun zamandır lezzet vermek ve yiyecekleri korumak için kullanılmaktadır. Ayrıca tabaklama, boyama ve ağartma ile çanak çömlek, sabun ve klor üretiminde de kullanılmıştır. Günümüzde kimya endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Genellikle masada veya mutfakta serbest akan sofra tuzu, kaya tuzu, deniz tuzu veya koşer tuzu olarak bulunur. Fast foodlardan dondurulmuş tavuğa kadar günlük yiyeceklerde yüksek düzeyde tuz veya sodyum gizlidir.

 

Çok az tuz


Vücutta çok fazla sıvı varsa, örneğin sıvı tutulması nedeniyle düşük sodyum seviyeleri ortaya çıkabilir . Bu durumda sıvı tutulmasını azaltmak için diüretikler verilir.

Vücuttaki düşük sodyumun diğer nedenleri şunlardır:

 • Addison hastalığı
 • ince bağırsakta bir tıkanıklık
 • ishal ve kusma
 • az çalışan tiroid
 • kalp yetmezliği
 • çok fazla su içmek
 • yanıklar

Kandaki sodyum seviyeleri düşerse, bu beyin aktivitesini etkiler. Kişi kendini halsiz ve uyuşuk hissedebilir. Kas seğirmeleri, ardından nöbetler, bilinç kaybı, koma ve ölüm yaşayabilirler. Sodyum seviyeleri hızla düşerse, bu çok hızlı olabilir.

Yaşlı insanlarda semptomlar şiddetli olabilir.

Bir çalışma, farelerin sodyumdan yoksun bırakıldığında normalde zevk aldıkları aktivitelerden uzak durduklarını buldu. Bu nedenle araştırmacılar , sodyumun bir antidepresan gibi davranabileceğini öne sürdüler .

Çok fazla tuz


Aşırı sodyum alımı, osteoporoz , böbrek hastalığı ve hipertansiyon veya kardiyovasküler hastalık ve felce yol açabilen yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmiştir .

Amerikan Kalp Derneği (AHA)açıklamakGüvenilir KaynakKanda çok fazla sodyum olduğunda, "kan dolaşımına daha fazla su çeker". Kanın hacmi arttıkça, kalbin vücuda pompalamak için daha fazla çalışması gerekir. Zamanla bu, kan damarlarının duvarlarını gererek onları hasara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Yüksek tansiyon ayrıca atardamarlarda plak oluşumuna da katkıda bulunur ve diğer sorunların yanı sıra daha fazla felç ve kalp hastalığı riskine yol açar.

AHAdürtüGüvenilir Kaynakinsanların sodyum alımını azaltırken aynı zamanda daha fazla potasyum tüketmeleri. Potasyumun sodyumun olumsuz etkilerini azalttığına inanılmaktadır.

Sodyum ayrıcagösterildiGüvenilir Kaynakbağışıklık sistemini aşırı uyarmak, lupus , multipl skleroz , alerji ve diğer durumlar gibi otoimmün hastalıklarla bir bağlantı olduğunu düşündürür.

Araştırmacılar, tuzlu yiyecekler tüketen çocuklarınbüyük olasılıklaGüvenilir Kaynakyanında şekerli içecek. Kombinasyon obezite riskini artırabilir .

Telegram
WhatsApp