• Hakan Tuz İmalatı Cihanbeyli Konya Türkiye; Tuz, Tablet Tuz, Yemeklik Tuz, Gıda Tuzu, Sanayi Tuzu, Deri Tuzu, Arıtma Tuz

Kaya Tuzu Nedir?

Yemek pişirmede kullandığımız tuzun çoğu , hem sofra tuzu hem de Koşer tuzu , yeraltı tuz birikintilerini tatlı suyla doldurarak, suyu çıkararak ve ardından saf tuz kristallerini geride bırakmak için buharlaştırarak yapılır. Deniz tuzu olarak bilinen daha küçük bir oran, tuzun deniz suyundan buharlaştırılmasıyla üretilir. Kaya tuzu ise, küp şeklindeki kristal formunu korumak için doğrudan topraktan çıkarılır. 


Kaya tuzu ilave mineraller ve diğer yabancı maddeler içerdiğinden, dondurma yapmak ve soğutucuları soğuk tutmak  gibi mutfak uygulamaları olmasına rağmen insan tüketimi için tasarlanmamıştır .

Bu kullanımlar, tuzun suyun erime noktasını düşürmesiyle ilgilidir; bu, içinde tuzlu buzlu suyun tuzsuz sudan daha sıvı kalırken daha soğuk olacağı anlamına gelir. Böylece, tuz eklenmesi, bir buzlu su banyosunun, katı donmadan sıfırın (F) 6 derecenin altındaki sıcaklıklara ulaşmasını sağlar. 


Kaya Tuzu Çeşitleri
Gıda sınıfı kaya tuzu bazı formları tuzlu su yapmak için kullanılabilir ve ayrıca tuz öğütücülerde de kullanılabilirler. Ancak kaya tuzunun ana kullanımlarından biri, yine suyun erime sıcaklığını düşürmesi ve böylece daha düşük sıcaklıklarda sıvı kalması nedeniyle yolların ve kaldırımların buzunu çözmek içindir. Bu tür kaya tuzu, gıda ile temas etmediği için dondurma yapımında kullanılabilse de insan tüketimine yönelik değildir. Aynı şekilde, dondurma tuzu adı verilen, daha pahalı ama yine de insan tüketimine uygun değil olarak etiketlenen bir ürün var.

Telegram
WhatsApp